Ptáme se...
Ing. Ondřej Buršík
generální ředitel Metrostav Development
V roce 1995 nastoupil do nově vzniklého úseku rozvojových programů Metrostavu, ze kterého později vznikla divize developerských aktivit. Do společnosti Metrostav Development se Ondřej Buršík vrátil zpět v roce 2012 jako obchodní ředitel a místopředseda představenstva. Předtím působil 11 let mimo Skupinu Metrostav na různých pozicích v developmentu.
Kolik lidí dnes v Metrostav Development pracuje?
Ve společnosti pracuje nyní 36 zaměstnanců. Tento tým se pak stará o 15 projektů s celkovým počtem více než 2 300 bytů a o projektové portfolio v celkové investiční hodnotě přibližně 13 mld. Kč. Tým je velmi stabilizovaný a jsem na své kolegy velice pyšný. V minulém roce jsem si vytyčil cíl, že kolektiv, jehož průměrný věk je 40 let, začneme trochu omlazovat, aby se mladí učili od zkušených. A docela se mi to daří.
Ve funkci ředitele Metrostav Development jste od roku 2017. Co se především podařilo?
Je potřeba říci, že se nejedná jen o poslední čtyři roky, ale i léta předcházející, kdy jsem působil jako obchodní ředitel. Ale v souvislosti s posledními roky jsem rád, že se mi podařilo zejména změnit organizační strukturu tak, aby společnost byla schopna realizovat trojnásobně větší objem, než tomu bylo v minulosti. Postavili jsme výborný akviziční tým a změnili systém prosazování akvizic. Zapojili jsme vedení společnosti do akvizic již v počáteční fázi, což nám umožňuje velmi rychle reagovat závaznou nabídkou vůči majitelům developerských příležitostí. I díky této změně jsme od roku 2017 nakoupili projekty o celkovém počtu více než 1 600 bytových jednotek. Změnili jsme přístup k projednávání projektů s dotčenými orgány a veřejností. Projekty již navrhujeme tak, aby byly co nejlépe akceptovatelné okolím a městskými institucemi. Nově jsme se začali zabývat tzv. participací, kdy veřejnost vtáhneme do povolovacího procesu předtím, než vznikne první čárka projektu. I díky této změně máme připravené a povolené projekty do roku 2023. Propracovali jsme systém design and built, na jehož základě uzavíráme smlouvu o dílo s dodavatelem, kterým jsou společnosti ze Skupiny. Výrazně jsme zdokonalili ekonomické sledování projektů.
Můžete nastínit nějaké zajímavé projekty v přípravě?
Chtěl bych zmínit jeden projekt za všechny – je to Vysočanský mlýn a Freyův cukrovar. Podle mého názoru a názoru řady odborníků vzniká projekt, který bude v naší produkci unikátní. A to přístupem k urbanizmu, kdy vytváříme rezidenční areál v původní stopě továrních budov a zachováváme tak původní atmosféru, přístupem k architektuře, která reflektuje industriální design, a návrhem interiéru vstupních prostor původního mlýna, řešením landscapingu.Jeho součástí budou původní industriální prvky továren a v neposlední řadě užité umění, kde nyní probíhá vytipování vhodných umělců, kteří dotvoří celý areál. Přesně tento projekt odráží náš přístup k developmentu, který rozhodně není jednorázový, ale má skutečně tvořit město, kde se lidé budou cítit dobře.
Za rozhovor děkuje David Kalců