Skupina Metrostav

V hlavní roli motorové sáně

Média zaujalo, jak si stavbaři divize 9 v Bečově nad Teplou poradili s nepřízní počasí. Sníh a led jim totiž komplikoval dopravu materiálu při rekonstrukci Pluhovských domů v areálu hradu a zámku.

Strmý svah do nejvyšší části objektu nevyjede žádná běžná technika. „Zkoušeli jsme nákladní auta i traktory, ale nevyšlo to. Dokonce jsme tu měli koňáka z okolní vesnice, jestli by se materiál nedal vyvézt postaru koňmi. Koně, kteří tahají dřevo z lesa, ale mají nevhodné okovy a problém by byl i sehnat saně,“ popsal ČTK kastelán zámku Tomáš Wizovský.

Problém nakonec vyřešilo to, že stavbaři nasadili pásový miniduper, který mate­riál, jako jsou cihly, balíky s maltou a dřevěné podlahy, pomalu převáží na hradní nádvoří. „Od začátku rekonstrukce Pluhovských domů se potýkáme se ztíženými podmínkami přístupové cesty, a zatímco loňská zima nám přála, tak letos bez pomoci pásové techniky bychom museli práce na dokončení téměř zastavit,“ říká vedoucí projektu Radek Kučera z divize 9.

Obnovu Pluhovských domů stavbaři zahájili v červnu 2019, letos na jaře by mělo být hotovo. Původně renesanční palác, který prodělal poslední historické úpravy v 19. a 20. století, má opravenou fasádu, střechu i vnitřní omítky. Do areálu, konkrétně do nové trezorové místnosti, by se měl nejpozději v září přestěhovat relikviář svatého Maura i veškeré zázemí této vzácné památky. Podrobnější informace o této stavbě přineseme v některém z následujících vydání našich firemních novin.

RED


Moderní čistička do soutěže PRESTA

Tým kolegů z jihočeského zastoupení divize 6 vedený Janem Prokešem v loňském roce dokončil modernizaci ČOV v Bechyni (foto). Pro své parametry je přihlášena do soutěže PRESTA Jižní Čechy.

Modernizovaná ČOV je schopna v souladu s platným nařízením vlády plnit ve všech sledovaných ukazatelích nejen limity pro nejlepší dostupné technologie (BAT limity), ale provedením intenzifikace je připravena také na očekávané výhledové změny a novely této legislativy. ČOV lze také nyní provozovat v automatickém režimu.

Navíc díky úpravě technologického postupu a koordinaci stavební i technologické části byly stavební práce provedeny bez odstávky biologické linky, čímž nedošlo ke zhoršení parametrů vypouštěné čištěné vody v průběhu stavby.

RED, foto archiv Metrostavu


PADESÁT STROMŮ K PADESÁTI LETŮM

U PŘÍLEŽITOSTI PADESÁTIN METROSTAVU VYSÁZÍME DO ČESKÉ KRAJINY 50 STROMŮ, KTERÉ BY NÁS MĚLY PROVÁZET DALŠÍCH 50 LET. TERMÍN A MÍSTO VÝSADBY BUDOU JEŠTĚ UPŘESNĚNY. ŽÁDÁME SPOLUPRACOVNÍKY, KTEŘÍ BY NÁM CHTĚLI SE SÁZENÍM POMOCI, ABY SE HLÁSILI NA E‑MAIL: DOBROVOLNICI@METROSTAV.CZ

Psali jsme před 50 lety

„Nově utvořený národní podnik Metrostav je postaven před velmi obtížný úkol: zajistit prakticky souběžně řemeslné práce na devíti stanicích metra a na převážné části depa na Kačerově v orientační hodnotě kolem 300 milionů korun v období zhruba dvou let a to bez potřebného projektového předstihu. Projekty jsou přislíbeny postupně do konce roku 1971, což ztěžuje včasné uplatňování řemeslných prací u specializovaných dodavatelů, kteří se hledají nejen v hlavním městě Praze a Středočeském kraji, ale ve všech krajích republiky.“

Citováno ze zpravodaje Metrostavu,v únoru 1971 jako součást novin Vodní stavby.


Energie z obnovitelných zdrojů v EU roste

Eurostat zveřejnil data o tom, že v roce 2019 se na hrubé spotřebě elektřiny podílely obnovitelné zdroje energie z 34 %. To je o dvě procenta více než v předchozím roce. Nejrychleji rostoucím zdrojem je solární energie; ještě v roce 2008 činil její podíl pouze jedno procento! Nové údaje (za rok 2020) budou k dispozici začátkem příštího roku.

Energie z obnovitelných zdrojů:

Státy s nejvyšším podílem energie z obnovitelných zdrojů:

Rakousko 75 % 

Švédsko 71 % 

Dánsko 65 %

Portugalsko 54 % 

(Česká republika je ve skupině států s podílem nižším než 20 %.)