2
čtrnáctideník
Metrostav a.s.
3. února 2021
ročník 33
Ještě lepší pitná voda
Po úspěšné komplexní zkoušce celého díla převzal 22. ledna investor novou halu filtrace s granulovaným aktivním uhlím (hlavní foto) včetně provedených úprav původních objektů v Úpravně vody Želivka (ÚVŽ). Náročný projekt zahájil v říjnu 2018 tým Ing. Petra Brože z divize 6 jako lídr dodavatelského sdružení. Po zdárném ukončení ročního zkušebního provozu bude začátkem února 2022 následovat kolaudace dostavěné části ÚVŽ a její uvedení do trvalého provozu.
Lenka Svobodová, foto Petr Adámek
H
otové máme vše mimo zahradnických prací, které v zimě nemůžeme provést, a podílíme se jen na zkušebním provozu. Na zajímavou zakázku, která se jistě zapíše mezi významné reference Metrostavu, tak už mohu jen vzpomínat. Stejně jako na vedení společného realizačního týmu, kde skvěle pracovali technici všech tří firem,“ uvedl Ing. Brož. Pochvala patří i firmě KUNST, která byla zdařilým dodavatelem technologie.
druhý stupeň
Původní, jednostupňová technologie ÚVŽ dodnes vyhovuje požadavkům na kvalitu pitné vody. V poslední době ale v jarním období dochází v povrchové vodě k nárůstu mikrobiologického znečištění a také ke zvýšení koncentrací pesticidů, léků a jejich metabolitů. Proto bylo na základě odborných studií rozhodnuto o rozšíření technologie ÚVŽ o druhý stupeň, kterým je filtrace přes granulované aktivní uhlí, a o provedení úprav, již se stavbou nové filtrační haly souvisejí. Vše při zachování provozu. Při jediné částečné odstávce úpravny v červenci až listopadu 2019 proto stavbaři museli stihnout jak přestavbu čerpací stanice a komory hradidel, tak úpravy haly filtrace F2 a obtokového kanálu, což bylo vzhledem ke krátkému termínu náročné.
filtrace s aktivním granulovaným uhlím odstraní z vody další nežádoucí látky
Práce na stavbě ztěžovalo uzavření hranic kvůli pandemii koronaviru, kdy se zpožďovaly dodávky materiálů. I přes tyto komplikace se po většinu loňského roku realizačnímu týmu podařilo dokončit a předat zakázku v termínu a ke spokojenosti zákazníka.
Pro dosažení velmi vysokého standardu budované technologie (foto) stavbaři zajistili zvýšenou korozní odolnost nerezových výrobků. Povrch potrubí a tvarovek do DN 600 na vnějším a potrubí nad DN 600 i na vnitřním líci nesměl v drsnosti (Ra) překročit hodnotu 0,5 mikrometru! Chemické leštění oceli probíhalo v elektrolytické lázni průchodem elektrického proudu až 6000 A, přičemž opracovávaný výrobek tvořil katodu a jeho materiál se rozpouštěl, čímž se na mikroskopické úrovni vyhlazovaly nerovnosti jeho povrchu.
Splněním všech náročných požadavků zadávací dokumentace včetně zabudování 2700 m3 aktivního uhlí kolegové dokončili výjimečné dílo, které zajistí zvýšení kvality pitné vody pro Prahu a její okolí.
ZAJÍMAVOSTI OD ŽELIVKY
Úpravna vody Želivka byla uvedena do provozu v roce 1972 s výkonem 3 m3/s pitné vody, v roce 1987 byl její výkon navýšen na současných 7 m3/s.
Povrchová voda je z nádrže Švihov odebírána pomocí dvou odběrných věží. Každá z nich je vybavena pěti okny vertikálně vzdálenými od sebe 8 m – to zajistí odběr vody z vrstvy o nejlepší kvalitě. Voda je vedena dvěma přívodními řady DN 1400 do čerpací stanice surové vody, odkud je čerpána výtlačnými řady DN 1400 a DN 1600 do areálu úpravny. Čerpání surové vody zajišťuje 11 čerpadel. Mimo nátoku na halu GAU je pohyb vody v úpravně a dále do Prahy gravitační.
V roce 2017 bylo vodou z Želivky zásobováno téměř 550 tisíc domácností. Šlo o obyvatele České republiky žijící na území více než 4 000 km2. Dnešní denní průměr vyrobené pitné vody je 270 000 m3. ÚVŽ dodává do Prahy 73 % z celkové spotřeby pitné vody. Zbytek pochází z ÚV Káraný, třetím – záložním – zdrojem je ÚV Podolí.