Metrostav a.s. - noviny
Synced!
Žádost o souhlas s ukládáním volitelných informací

Pro základní fungování webu nepotřebujeme ukládat žádné informace (tzv. cookies apod.). Rádi bychom vás ale požádali o souhlas s uložením volitelných informací:

Anonymní unikátní ID

Díky němu příště poznáme, že se jedná o stejné zařízení, a budeme tak moci přesněji vyhodnotit návštěvnost. Identifikátor je zcela anonymní.

Aa

Aa

Aa

Aa

Aa

 

 

 

 

aA

číslo

TOLIK M2 ČINÍ CELKOVÁ  PLOCHA PŘÍSTŘEŠKŮ A ZASTŘEŠENÍ ZASTÁVEK V RÁMCI STAVBY OPTIMALIZACE TRAŤOVÉHO ÚSEKU PRAHA HOSTIVAŘ – PRAHA HL. N., NA KTERÉ PRACUJE DIVIZE 5.

Divize 9

Z Košíř na Prahu shlížejí čtyři nové bytové domy

Ačkoli na území hlavního města stále vznikají nové a nové bytové projekty, poptávka po kvalitních bytech vysoce převyšuje jejich nabídku, a tak se po nich často doslova zapráší. Výjimkou není ani projekt top´rezidence Na Pomezí (foto), kde nyní divize 9 dokončuje první etapu. Momentálně si nové byty přebírají jejich majitelé a stavba se tak chýlí do úplného finiše, který je naplánován na červen.

Martina Vampulová, foto Petr Adámek

N

a úpatí stolové hory Vidoule, v těsné blízkosti přírodního parku Košíře‑Motol, vyrostly čtyři bytové objekty s 90 jednotkami. Kromě bytových domů vznikla i nová okolní infrastruktura, opěrné železobetonové či gabionové stěny se zahrádkami a v severní části pozemku také velká retenční nádrž. Okolní partery vytvořily dokonce novou ulici Lerausovu, která volně navazuje na paralelně budovaný projekt rezidenčního bydlení Sakura.

Domy mají železobetonový skelet založený na pilotách a základové desce. Spodní stavbu tvoří konstrukce bílé vany. Na obvodovém plášti střídá kontaktní zateplovací systém v horních podlažích imitace cembritového obkladu, střešní krytina je z asfaltových pásů určených pro parkovou zeleň. „Velikým úskalím tohoto projektu bylo založení a následná samotná realizace části opěrných stěn, na které nebylo příliš mnoho času. Jednalo se o založení opěrných stěn, realizace samotných stěn a následný zásyp tak, aby se celý skelet mohl obložit gabionovými obklady. Jejich stavba probíhala v nepříznivých podmínkách tak, aby se následně zkraje jara mohly začít realizovat fasády. To byl i ten nejdůležitější okamžik, abychom stihli včas kolaudaci a zahájení předpřejímek bytových jednotek,“ říká vedoucí projektu Ing. Lukáš Březina.

projekt top´rezidence na pomezí velmi lpí na přírodním vzhledu a vhodně doplňuje okolní prostředí městské části

Ačkoli se stavba nachází ve svahu, pro zkušené odborníky nebylo založení objektu ničím neobvyklé. S jedinou výjimkou. Chyběla totiž projektová dokumentace. „Tu jsme tvořili po částech, po­dle postupu výstavby. Ještě větším problémem byla ale skutečnost, že v položkovém rozpočtu chybělo zajištění stavební jámy. Proto jsme se rozhodli, že zajištění budeme ‚pouze‘ svahovat, a museli jsme svah nepřetržitě geotechnicky a geodeticky sledovat. Technologicky to však pro nás nebylo nic nového,“ vzpomíná vedoucí projektu. Ostatně neúplná projektová dokumentace se netýkala pouze založení stavby, ale táhla se celým jejím průběhem jako červená nit. „Obrovský dík tak patří celému našemu týmu, který dokázal s velkou absencí dokumentace uřídit velké stavební objemy a orien­tovat postup do jednotlivých potřebných časů,“ uvádí Ing. Březina. Jeho týmu se podařilo všech 14 hlavních milníků stavby splnit včas a bytové domy dokončit v potřebném čase i kvalitě.

Důraz na využití zeleně

Architekt Petr Bouřil z ateliéru ABM architekti, který je autorem architektonického návrhu, kladl velký důraz nejen na funkční architektonické řešení a kvalitu dispozičních řešení, ale také na využití zeleně. Bytové domy mají ve dvou podzemních podlažích umístěná parkovací místa a sklepy, v 1. až 3. NP pak vznikly byty s dispozicí 2+kk až 3+kk. Luxusní střešní penthausy ve 4. a 5. NP mají dispoziční řešení až 6+kk a společně s rozlehlými terasami dominují všem čtyřem objektům, z nichž nabízejí nevšední výhled na Prahu.

Divize 8

Horkovody: dvě zakázky v teplárenském odvětví

Dva týmy divize 8 provozu Jádro pracují už druhým rokem souběžně na dvou teplárenských projektech, v Plané nad Lužnicí a ve slovenské Nitře. Obě zakázky dělí několik stovek kilometrů a jsou svým způsobem neobvyklé.

Blanka Růžičková, foto archiv stavby

S

tavbaři provozu dosud u teplárenských sítí výstavbu takového rozsahu neprováděli. Zatímco v jižních Čechách práce končí, na Slovensku pokračují třetí etapou. Projekt v Plané s názvem Rekonstrukce tepelné horkovodní sítě v areálu Kovosvit MAS, a. s., a Horkovod Tábor inovuje a propojuje sítě dvou původních tepláren v Táboře a v Plané nad Lužnicí. Výměna potrubí a výkopy pro nové rozvody se zde prováděly v délce cca 6,4 km. Stavbaři na této zakázce pracovali od června 2019, finální povrchové úpravy dokončili letos v dubnu. Nový potrubní systém se podařilo uvést do provozu s předstihem v prosinci 2020.

Projekt v Nitře (foto) má za sebou první dvě etapy a jeho dokončení se plánuje v létě příštího roku. Zakázka se týká napojení obytných čtvrtí Klokočina a Diely na jeden centrální zdroj. U této zakázky se kromě výměny stávajících rozvodů musí do nové soustavy připojit přes předávací stanice všechny objekty, v nichž byly zrušeny původní plynové kotelny.

Na obou stavbách doposud působila za Metrostav pouze divize 8. Ta obě zakázky také sama – prostřednictvím provozu Jádro – řídila. Na 3. etapě v Nitře se bude po­dle dohody částečně podílet společnost Metrostav DIZ.

navzdory nedostatku dělníků

Poslední rok byl pro obě stavby specifický kvůli rostoucím problémům s personálním zajištěním plánovaných prací. V Čechách byli původně na část projektu nasmlouváni dělníci z Polska a Slovenska. V Nitře se naopak částečně měly uplatnit posily z České republiky. „Z důvodu pandemických opatření jsme byli od jara minulého roku nuceni měnit námi plánované postupy a doby nasazení ‚přeshraničních‘ dělníků. Upravovali jsme harmonogramy prací a prodlužovali pracovní cykly jednotlivých skupin, ale hlavní milníky se nám podařilo splnit,“ popisuje hektické období ředitel provozu Jádro Ing. Jiří Husárik. Doplňuje, že nejen v Plané, ale také na zakázce v Nitře se vloni přesto podařilo dokončit v předstihu část prací, které byly původně plánovány až na rok 2021.

Pokud jde o změny, byl podle inženýra Husárika projekt v Plané náročnější. U nitranské zakázky bylo naopak mnohem složitější vyřídit výkopová povolení, a to jednak administrativně a jednak časově.

 „Na obou stavbách jsme prováděli činnosti, se kterými jsme neměli dlouhodobé zkušenosti, a projekty těchto rozsahů jsme neřešili v tomto odvětví. Nicméně přístupem našich kolegů na jednotlivých stavbách jsme si s pracemi úspěšně poradili a věřím, že v dalších letech naše zkušenosti jen zúročíme,“ shrnuje dosavadní průběh zakázek Jiří Husárik. Kolegům na obou stavbách děkuje za odvedenou práci.

 

Metrostav 07/2021, Hořín
Metrostav 07/2021, Krátce aktuálně
Metrostav 07/2021, BES
Metrostav 07/2021, Ptáme se
Metrostav 07/2021, Fotosloupek
Metrostav 07/2021, Divize 6
Metrostav 07/2021, Číslo
Metrostav 07/2021, Divize 9
Metrostav 07/2021, Divize 8
Metrostav 07/2021, Divize 1
Metrostav 07/2021, Skupina Metrostav
Metrostav 07/2021, Divize 11
Metrostav 07/2021, Centrum vzdělávání
Metrostav 07/2021, Fotoreportáž
Metrostav 07/2021, Hořín

Hořín

Metrostav 07/2021, Krátce aktuálně

Krátce aktuálně

Metrostav 07/2021, BES

BES

Metrostav 07/2021, Ptáme se

Ptáme se

Metrostav 07/2021, Fotosloupek

Fotosloupek

Metrostav 07/2021, Divize 6

Divize 6

Metrostav 07/2021, Číslo

Číslo

Metrostav 07/2021, Divize 9

Divize 9

Metrostav 07/2021, Divize 8

Divize 8

Metrostav 07/2021, Divize 1

Divize 1

Metrostav 07/2021, Skupina Metrostav

Skupina Metrostav

Metrostav 07/2021, Divize 11

Divize 11

Metrostav 07/2021, Centrum vzdělávání

Centrum vzdělávání

Metrostav 07/2021, Fotoreportáž

Fotoreportáž

8

Sending statistics …

Rendering Divize 8 (169199): (1/2) (4 ms)

Rendering Divize 9 (169198): (1/3) (8 ms)

Rendering Číslo (169334): (1/1) (0 ms)

No sync content to local

Viewport set: width=device-width, user-scalable=0; scale = 1

No sync content to local

Screen: article

--==[ RUN ]==--

Metrostav: theme set to 7120

Device info: input=mouse, webkitPrefix=no, screen=1264x0(1)

Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)

 r3/appLogo-23.png

 r3/pubLogo-26.png

 i4136/item191085.gif

 i4136/item191002-small.jpg

 i4136/item191004.svg

 i4136/item191003.svg

 i4136/item191011-small.jpg

 i4136/item191009.svg