Ptáme se...
Ing. Lukáš Zedník
technický náměstek divize 8
Absolvent ČVUT se zaměřením ocelové mosty do naší společnosti nastoupil po téměř 10 letech strávených v HOCHTIEF CZ, kde za poslední roky působil jako obchodní ředitel divize PS Čechy. Pro příchod do Metrostavu ho nejvíce lákal osobnější přístup ke stavění a zároveň osobnost ředitele divize 8 Ing. Josefa Špryňara.
Co všechno spadá do kompetence vašeho úseku?
Úsek technického náměstka (TN) v divizi 8 byl sestaven tak, aby mohl poskytovat komplexní péči o zakázky Design & Build – tedy od řízení nabídkového procesu přes vedení projekčních fází až po realizaci, kdy strategie realizace zůstává pod TN.
Čemu aktuálně věnujete velkou pozornost?
Současnost bych definoval jako období velkých kvalifikací – od ZEVO Mělník společně s divizí 3 přes tranzitní plynovod Moravia s divizí 1 až po demolici jaderného bloku v JE Jaslovské Bohunice. Zároveň jsem zvědavý na výsledek PPP projektu věznice v Rimavské Sobotě, na kterém jsme spolupracovali s kolegy z Metrostavu SK. Moc se tím zatím neprezentujeme, ale nemálo času trávíme také společně s obchodním ředitelem budováním naší pozice u EPC dodavatelů pro případ, že by byl skutečně spuštěn tendr na dostavbu Dukovan.
Co se vašemu útvaru v poslední době povedlo?
Osobně mám radost ze vzniku a ustálení organizační struktury nově vzniklého úseku TN, kdy byly ustaveny tři nové útvary a došlo k začlenění velmi aktivního provozu Jádro s nově vzniklými středisky Teplovody a Potrubní montáže. Nelze opomenout ani softwarový rozvoj úseku, kdy jsme již samostatně schopni provádět 3D modelování i statické posuzování. Z úspěchů v realizaci musím jednoznačně zmínit mechanické dokončení přibližně 60 km úseku plynovodu C4G DN1400, za který jsme společně s kolegy z Belgie navzdory nejen v mezinárodním prostředí v nelehkém covidovém období obdrželi dokonce bonus za dřívější spuštění. Upřímně bych chtěl poděkovat všem svým kolegům z úseku TN, kteří mě opakovaně přesvědčují o tom, že vznik tohoto úseku dává divizi smysl.
Můžete zmínit již nějaké hmatatelné přínosy nově vzniklých útvarů?
Od synergie jednotlivých útvarů a jejich know-how určitě v čase očekáváme vyšší kompetenci ve složitějších a komplexních tendrech. Již nyní ale prokazujeme schopnost soutěžit komplikované projekty v rámci jaderných elektráren, skládat náročné kvalifikace i zajišťovat přípravu projektů D&B. Ve výsledku jsme tak dokázali doplňovat roli projektanta na mostech v Dobranově či v České Lípě, který jsme cvičně kreslili ve 3D, podílet se na řízení projektů Stadionu Dukla Banská Bystrica a nemocnice v Ústí nad Labem nebo zcela změnit koncepci a technické řešení na přístavbě budovy aktivních pomocných provozů (BAPP) v Temelíně, která je pod dohledem Státního ústavu pro jadernou bezpečnost. Myslím, že právě schopnost přenášet zkušenosti z našich realizací či od našich subdodavatelů přímo do projektové dokumentace je největší přínos úseku.
Za rozhovor děkuje David Kalců