Divize 8 v České Lípě
Jiráskovo divadlo je po náročné přestavbě
Až v polovině září vstoupí první diváci do rekonstruovaného Jiráskova divadla v České Lípě (foto), budou příjemně překvapeni. Nevzhledná budova, která nebyla od 70. let minulého století prakticky rekonstruována, se díky divizi 8 přeměnila v zajímavý objekt s úchvatným interiérem.
Martina Vampulová, foto Vít Černý
C
esta k novému českolipskému divadlu ovšem nebyla vůbec jednoduchá. O rekonstrukci budovy se ve městě diskutovalo skoro dvacet let. Radnice původně zvažovala dokonce výstavbu nové divadelní budovy, rozmýšlelo se také o přesunu divadla do kulturního domu Crystal, ale nakonec se město vrátilo k myšlence budovu Jiráskova divadla zrekonstruovat. A výsledek určitě stojí za to. „Kromě 1. nadzemního podlaží, původních sklepů, obvodových konstrukcí sálu a stěn ve druhém nadzemním podlaží a přilehlého zázemí sálu se bouralo vše včetně střech, podlah, a dokonce celé jedné budovy,“ vzpomíná vedoucí projektu Ing. Aleš Kunca. Zásadním způsobem se změnila dispozice divadla, když zůstalo zachované pouze jeviště. Hlavní vstup se ze dvora Jiráskovy ulice přestěhoval do pěší zóny Panské ulice. K nepoznání se změnil i divadelní sál. Nevyhovující hlediště a jeden balkon bylo třeba zbourat a na jejich místě stavbaři vybudovali nové hlediště se dvěma balkony. Střecha sálu se zvedla, aby byl prostornější, a původní sklepy se podařilo přebudovat na reprezentativní prostor Café a salonku pro herce. Vznikla i nová, krásná foyer, ve kterých lze uspořádat menší akce jako vernisáže nebo komorní koncerty.
Za pomoci mikrovln
„Velice náročná byla sanace budovy, kdy nám trvalo v podstatě rok a půl, než jsme dali staticky vše do stavu vhodného k další stavbě. A velice náročný úkol na nás čekal při koordinaci projektové části. Ta totiž musela být z velké části přepracována, aby jednotlivé technologie fungovaly, jak mají,“ popisuje Ing. Kunca a zmiňuje mimo jiné také mikrovlnnou technologii k sanaci dřeva, kterou stavbaři použili na podlahu jeviště. Renovací prošel i historický lustr, který zůstal dominantou divadla. Pochází pravděpodobně z 50. let minulého století, ale původního výrobce se bohužel nepodařilo dohledat, protože jich v regionu působí víc. Obnovy se nakonec ujal zkušený odborník, který elektrické i kovové součásti repasoval a rozbité skleněné části nahradily ty nově vyfoukané.
jiráskovo divadlo je vybaveno moderními audiovizuálními technologiemi a promyšleným scénickým osvětlením
Českolipské Jiráskovo divadlo neprošlo obnovou pouze zvenčí, ale i uvnitř, kam diváci nemají přístup. Je vybaveno sofistikovanými audiovizuálními a jevištními technologiemi, k dispozici je promyšlené scénické osvětlení v sále i přilehlých prostorách, které je možné řídit z režie, případně vzdáleně pomocí počítače. Takovými nadstandardními technologiemi se může chlubit jen málokterý kulturní stánek. A věřme, že v obnovené divadelní budově budou na diváky vedle architektonických zážitků čekat i ty herecké.
Pod dohledem archeologů
Českolipští archeologové pod dnešním prostorem šatny našli pětici velice zajímavých jímek s dřevěnou konstrukcí, pravděpodobně studně, které skrývaly zvířecí kosti, velké množství středověkých keramických střepů a také dvě zcela zachovalé nádoby – zdobený keramický hrnec o výšce 12 centimetrů a džbánek vysoký 17 centimetrů. Datací dřeva odborníci následně zjistili, že jímky pocházejí z přelomu 13. a 14. století.