14–15
čtrnáctideník
Metrostav a.s.
15. srpna 2022
ročník 34
Drsné hory kontrastují s lidskou pomíjivostí
V příštím roce se pro veřejnost otevře nové Muzeum Krkonoš spojené s Návštěvnickým centrem KRNAP. Po stavební stránce vděčí za svůj vznik týmu Ing. Vojtěcha Česáka z divize 9, který 28. dubna dokončil stavební práce a zahájil zkušební provoz zrekonstruovaného památkově chráněného augustiniánského kláštera ve Vrchlabí a jeho moderní dostavby, kde budou sídlit.
Lenka Svobodová, foto Drahoslav Ramík
R
ekonstrukce a modernizace původně barokního kláštera byla náročná a trvala více než dva roky. Projekt, podle něhož stavbaři pracovali, byl asi deset let starý a od doby jeho vzniku doznaly objekt i investiční záměr řady změn. Vzhledem k nezbytnosti zahloubit moderní technickou místnost pod staré základy a kvůli neočekávaně vysoké hladině podzemní vody bylo nutné provést složitou sanaci suterénních konstrukcí a staticky je zajistit.
Zajímavým doplňkem trojkřídlé barokní budovy uzavřené do čtverce přilehlým kostelem sv. Augustina se stala patrová přístavba nového vstupu (foto). Autoři ze studia koucky-arch.cz. ji navrhli v kontrastu abstraktně přírodních tvarů „neopracovaného polodrahokamu“, pracovně nazývaného skála, s důsledně pravoúhlým hranolem skleněné haly. Stylizované skalisko z betonové skořepiny připomíná divokost a drsnost hor a jednoduchý kubický objem křehkého foyer symbolizuje pomíjivost lidského společenství, které v nich žije.
přístavba z betonové skořepiny má připomínat drsnost a nespoutanost hor
„Nosné konstrukce vstupu a sochařsky tvarovanou skořepinu vybudovali kolegové z firmy Pragis. Použili zvláštní bednění – ve specializované dílně truhláři pomocí programu 3D nařezali překližkové desky na nepravidelné mnohoúhelníkové dílce, z nichž každý byl očíslovaný a musel zapadat do sousedních. Na místě je pak dopasovali ručním nářadím. Před každou betonáží připravené bednění geodeticky zkontrolovali a sklon a polohu dílců upravili podle projektu. Na závěr betonáři skořepinu přizpůsobili vzhledu skály tenkým betonovým nástřikem na přikotvenou tepelnou izolaci,“ popisuje mistr Aleš Demuth, který s kolegy Martinem Darmovzalem a Vojtěchem Kremláčkem práce řídil na místě pod dohledem stavbyvedoucích Ing. Miroslava Zajíčka a Milana Drábka.
Budovu čeká instalace vnitřních expozic a její slavnostní otevření je naplánováno na rok 2023, kdy bude Krkonošský národní park slavit 60. výročí vzniku a Muzeum Krkonoš 140. let od svého založení.
Cestou do nejvyšších hor ČR
Krkonošské muzeum se díky rekonstrukci má stát hlavním návštěvnickým centrem Správy KRNAP, které prostřednictvím nových expozic, vzdělávacího a informačního centra či jednorázových akcí ukáže minulost a současnost Krkonoš.
V přístavbě (foto) najde umístění vstupní hala s pokladnou, muzejní obchod, šatny a sociální zázemí. V rekonstruovaném klášteře pak budou expoziční sály, knihovna, pracovny, dílny a depozitáře muzea. Kromě moderního multifunkčního přednáškového sálu v něm nově najde místo i Návštěvnické centrum KRNAP.
Nová expozice se pokusí řešit ochranu přírody bez represivních příkazů. Návštěvnické centrum nejvyšších českých hor by mělo být hravé, turisté zde najdou moderní interaktivní zážitky, ale i vzdělávání. Mělo by motivovat k výletům do široké oblasti hor, a ne pouze do jejich nejatraktivnějších center.