divize 1
Staré domy přeměnila divize 1 na útulné byty pro seniory
Stačilo 16 měsíců a dva domy v havarijním stavu v centru Brna se změnily v moderní bytové domy (foto), které jsou určené pro seniory. Ovšem to, co lze jednoduše napsat jednou větou, v sobě skrývá náročnou práci, kterou odvedl tým zkušených stavbařů z divize 1.
Martina Vampulová, foto archiv stavby
R
ekonstrukce dvou sousedících řadových pavlačových činžovních domů na ulici Cejl s čísly 75 a 77 byla pro Ing. Radomíra Richtera a jeho kolegy skutečně náročná. „Podle konstrukčních detailů můžeme odhadnout, že domy byly postaveny někdy na konci 19. století. Na začátku oprav byly ale doslova v havarijním stavu. Některé konstrukce vykazovaly takové poruchy, že bylo velmi nebezpečné se po objektu vůbec pohybovat. Chybělo zábradlí, na některých místech se propadaly stropy, pavlače se propadaly téměř všude,“ vzpomíná vedoucí projektu.
Už od začátku se stavbaři potýkali se skutečností, že stav objektu byl ještě horší, než předpokládala projektová dokumentace. Například původní komínová tělesa, která měla být použita k vedení nových instalací, nařídil statik dobetonovat. Značnou část příček pak stavbaři museli zbourat a nahradit novým zdivem a také velká část nadokenních kleneb byla poškozena a musely se staticky zajistit. Podobných problémů bylo přitom na stavbě mnohem víc. Proto se termín dokončení po dohodě s investorem vzhledem k nárůstu prací posunul o dva měsíce.
dům byl několik let neobydlený a v havarijním stavu. kromě nosných zdí museli stavbaři vše vybudovat nově
Ze všeho nejdůležitější bylo na začátku rekonstrukce statické zajištění stavby. „Objekt jsme museli podchytit pomocí mikropilot, jejich část se prováděla přímo ve sklepích domu. Ty bylo třeba nejprve zpřístupnit ručním odkopem zeminy, abychom dovnitř dostali potřebnou mechanizaci,“ upřesňuje vedoucí projektu.
Z původních domů zůstalo zachováno pouze nosné zdivo a část stropních trámů. Vše ostatní museli stavbaři vybudovat nově. „V rámci rekonstrukce došlo také k nadstavbě uliční části o jedno podlaží a ubourání části dvorního křídla domu č. 77. Dále jsme přistavovali výtahovou šachtu a ocelová úniková schodiště. Ve dvoře nově vznikla i dvě parkovací místa pro osoby s omezenou hybností,“ vypočítává Ing. Richter. Půdorys obou domů má i po rekonstrukci tvar písmene L a dvorní křídla mezi sebou svírají nádvoří. Kratší část je vždy orientována do ulice, delší části tvoří pavlačové dvorní křídlo. Dům s číslem 75 má čtyři nadzemní podlaží, sedlovou střechu do uliční části a pultovou do dvorního traktu. Dvorní křídlo domu číslo 77 má nově čtyři nadzemní podlaží.
Stavbaři objekty po rekonstrukci předali na začátku února investorovi. Teď už zbývá jen kolaudace a pak nic nebude bránit seniorům, aby se přestěhovali do hezkých a moderních bytů.
37 bytů i další prostory
V rámci rekonstrukce obou domů vzniklo 37 bytových jednotek o dispozici 1+kk nebo 2+kk. Všechny byty jsou uzpůsobené pro bydlení seniorů, celkem devět z nich je bezbariérových. V objektech jsou ještě tři komerční prostory, společenská místnost pro seniory, zázemí pro pečovatelskou službu a v suterénu místnost se sklepními boxy. Obyvatelé mají k dispozici výtah, který slouží také k evakuaci osob.