Ptáme se...

Ing. Martin Sirotek

Ředitel divize 9

V Metrostavu pracuje již přes 25 let. Nastoupil po absolvování studia pozemních staveb na Fakultě stavební ČVUT v Praze a postupně se z asistenta stavbyvedoucího, stavbyvedoucího a vedoucího projektu stal v roce 2012 výrobním náměstkem divize 1. V lednu 2018 „jedničku“ opustil a usedl do křesla ředitele divize 9.

Nedávno jste oslavil padesátku, v křesle ředitele divize jste šestým rokem. Kdybyste  měl zhodnotit vaši dosavadní kariéru, z čeho máte dobrý pocit, co se podařilo?

Jsem rád, že jsem celou svou profesní kariéru spojil s Metrostavem, měl jsem možnost se podílet na mnoha krásných stavbách, a to v různých pozicích. Když už jste zmínil tu „padesátku“, tak musím poděkovat všem za milá přání. Především děkuji „mojí devít­ce“, od které jsem dostal krásné osobní dárky, mimo jiné knihy rekapitulující naši úspěšnou společnou cestu od roku 2018 a fotografie, které ukazují výborný kolektiv naší divize, plný skvělých lidí, se kterými je mi ctí a radostí spolupracovat. A v tomto je vlastně i odpověď na vaši otázku. Mám dobrý pocit z toho, že se nám daří rozvíjet silnou a zdravou „devítku“.

Koncem září byl oficiálně otevřen nový kulturní a společenský středobod na břehu řeky Chrudimky v Pardubicích – Automatické mlýny a sousedící Polytechnické dílny. Jak na tyto stavby vzpomínáte?

Je pravda, že podílet se na vzniku nového společenského a kulturního centra města Pardubic a navazovat na dílo pana architekta Josefa Gočára je krásné, zavazující a zároveň nesmírně náročné. Při realizaci těchto dvou staveb bylo použito mnoho nestandardních technických řešení, ojedinělých architektonických prvků a výjimečných materiálů. Jednání s architekty těchto projektů nad jednotlivými detaily byla častokrát dlouhá a vyčerpávající. Ale nakonec vždy došlo k dohodě a výsledek stojí za to, což již dnes může posoudit každý sám. Bohužel tyto projekty byly také dotčeny skokovým nárůstem cen, válkou na Ukrajině, nedostatkem některých materiálů a kapacit.

Na kterých významných projektech divize 9 pracuje aktuálně? 

Vždy se snažíme mít v realizaci nějakou stavbu, která patří mezi skvosty naší architektury a každý ji zná. Takže pokud bych měl některé jmenovat, tak v letošním roce jsme dokončili rekonstrukci Císařských lázní v Karlových Varech. V Praze pracujeme na rekonstrukci bývalého Hotelu InterContinental a jeho okolí. Tento projekt nese název Staroměstská brána. Dále se podílíme na rekonstrukci a dostavbě Průmyslového paláce z roku 1891 v areálu Výstaviště Praha. To všechno jsou stavby, které patří do učebnic naší architektury, a jsem rád, že jsme u toho.

Na co byste se chtěl soustředit v dalších letech?

Rád bych pokračoval v nastolené cestě. Chceme být silná univerzální divize pozemních staveb. Musíme přistupovat zodpovědně ke všem našim projektům, vždy odvádět kvalitní práci a dělat poctivé řemeslo.

Za rozhovor děkuje David Kalců